Tryk på billedet for at se det større
Rammen er bygget på fire ben med hjul fra IKEA, så kan jeg komme til fra alle sider hvis det er nødvendigt. Selve rammern er høvlede forskalningsbrædder og jeg er brugt regler til basis for hjulene. På den måde rokker de ikke. Jeg har valgt IKKE at montere en 100% dækkende plade på rammen, men opbygge skinne underlag/veje og andre platforme efter behov. Det giver en dejlig mulighed for at komme til ovenfra, når nu ryggen ikke har det så godt mere.
Ophængt under rammen har jeg bygget en ‘skuffe’ til min Central station. Til dette har jeg købt et par melamin hylder og tilpasset dem. Udtræks beslagene er fundet på internettet ( https://www.beslagskassen.dk ).
Jeg bruger 8 mm birkefiner til opbygningen herefter selv om det er lidt dyrt, men det er dejligt i overrfladen. Alt træ er fra Jem og Fix så prisen er overkommeligt. Birke krydsfiner pladerne findes i en størrelse så de kan transporteres uden det store besvær.
Under sporene har jeg valgt at ligge et lag kork, fordi jeg tror at det dæmper lyden fra kørende tog lidt.
Sidst opdateret 1. Januar 2021